SHOW Date J U D G E S RESULTS
BREED GROUP BEST IN SHOW
2003          
Nickle District Kennel Club (Coniston) Sep 18 Joe Pancel Joe Pancel Sandra Lex GROUP 1ST
Sudbury Kennel Club (Coniston) Sep 21 Dr Isidro Castro Dr Isidro Castro Dr Isidro Castro GROUP 1ST
Scarborough Kennel Club (Richmond Hill) Sep 28 Edna Joel Edna Joel Edna Joel GROUP 1ST
Pine Ridge Kennel Club (Norwood) Oct 03 Martin Doherty Martin Doherty Pat Fitzsimmons GROUP 3RD
Pine Ridge Kennel Club (Norwood) Oct 04 Ms M Watson Ms M Watson Ms M Watson GROUP 4TH
Wine Country (Welland) Oct 10 Avery Gaudin Avery Gaudin Avery Gaudin GROUP 4TH
Wine Country (Welland) Oct 11 Thora Brown Thora Brown Lorraine Boutwell GROUP 2ND
Wine Country (Welland) Oct 13 Skip Stanbridge Skip Stanbridge Skip Stanbridge GROUP 2ND
London Canine Association (London) Oct 17 Ingeborg James Ingeborg James Ingeborg James GROUP 2ND
London Canine Association (London) Oct 18 Jane Kay Jane Kay Jane Kay BEST IN SHOW
London Canine Association (London) Oct 19 Elaine Whitney Elaine Whitney Elaine Whitney GROUP 1ST
Belleville Kennel Club Oct 24 Gerona MacCuaig Gerona MacCuaig Gerona MacCuaig GROUP 4TH
Belleville Kennel Club Oct 26 Fred Heal Fred Heal Fred Heal BEST IN SHOW
Club Canin Chomedey Inc. (Chomedey) Oct 31 Bud Haverstock Bud Haverstock Robert Cole GROUP 1ST
Club Canin Chomedey Inc. (Chomedey) Nov 01 Robert Cole Robert Cole Bud Haverstock BEST IN SHOW
Club Canin Chomedey Inc. (Chomedey) Nov 02 Don Fitzsimmons Don Fitzsimmons Don Fitzsimmons BEST IN SHOW
Georgina Kennel Club Nov 07 Maureen Burrell Maureen Burrell Michael Woods GROUP 1ST
Georgina Kennel Club Nov 08 Michael Woods Michael Woods Larry Kereluke GROUP 1ST
Georgina Kennel Club Nov 09 Larry Kereluke Larry Kereluke Len Harfield GROUP 1ST
Ottawa Kennel Club - Ottawa Nov 14 Guy Jeavons Guy Jeavons Max Magder GROUP 2ND
Ottawa Kennel Club - Ottawa Nov 15 Max Magder Max Magder Pat Laurans GROUP 2ND
SHOW OF SHOWS Nov 15 Jacqueline Kubat & Butch MacDonald[1] GROUP 1ST
Ottawa Kennel Club - Ottawa Nov 16 Jacqueline Kubat Pat Laurans Jacqueline Kubat GROUP 2ND
Kent Kennel Klub Nov 21 Tom Touzel Tom Touzel Sonny Tougas GROUP 3RD
Kent Kennel Klub Nov 22 Sonny Tougas Sonny Tougas Carmen Haller GROUP 1ST
Kent Kennel Klub Nov 23 Carmen Haller Carmen Haller Tom Touzel GROUP 2ND
United Kennel Club (Montreal) Nov 28 Jane Forsyth Constance Barton Skip Stanbridge GROUP 1ST
United Kennel Club (Montreal) Nov 29 Jim Reynolds Jane Forsyth Jim Reynolds BEST IN SHOW
NDCQ REGIONAL SPECIALTY Nov 29 Skip Stanbridge BISS
United Kennel Club (Montreal) Nov 30 Constance Barton Bill Shelton Jane Forsyth BEST IN SHOW
North Star Newfoundland Club Regional Specialty Dec 05 Mrs Edeltraud Laurin BISS
Credit Valley Kennel Club Dec 12 Terry Carter Terry Carter S. Brewster-Tietjen BEST IN SHOW
Credit Valley Kennel Club Dec 13 Lowell Davis Lowell Davis Terry Carter GROUP 4TH
Elora Gorge Kennel Club          Dec 27 Robert Crosbie Robert Crosbie Rosemary Shoreman GROUP 1ST
Elora Gorge Kennel Club Dec 28 Merla Thomson Merla Thomson Avery Gaudin GROUP 2ND
Elora Gorge Kennel Club Dec 29 David Denis David Denis Dr. Suzanne Francis BEST IN SHOW
2004          
Elgin County Kennel Club Jan/16 Richard Paquette Richard Paquette Richard Paquette GROUP 1ST
Elgin County Kennel Club Jan/17 David Strachan Dr Robert Berndt David Strachan BEST IN SHOW
Elgin County Kennel Club Jan/18 Dr Robert Berndt David Strachan Dr Robert Berndt BEST IN SHOW
Wildwood Kennel Club Feb/06 Neil Graves Neil Graves Kathy Anderson-Wulff GROUP 1ST
Wildwood Kennel Club Feb/07 Joe Lobb Joe Lobb Neil Graves BEST IN SHOW
Wildwood Kennel Club Feb/08 Debra Graffmann Debra Graffmann Edna Perks BEST IN SHOW
Ontario Breeders Association Feb/14 Doug Gaudin Doug Gaudin Doug Gaudin GROUP 1ST
Ontario Breeders Association Feb/15 Pat Millar Pat Millar Pat Millar GROUP 1ST
Ontario Breeders Association Feb/16 Don Duncan Don Duncan Don Duncan GROUP 3RD
Sudbury District Kennel Club Mar/26 John Ross Guy Jeavons Barbara Innes GROUP 2ND
Nickel District Kennel Club Mar/27 Leslie Rogers Leslie Rogers Edna Joel BEST IN SHOW
Nickel District Kennel Club Mar/28 Edna Joel Edna Joel Leslie Rogers GROUP 1ST
Norfolk Kennel & Obedience Club Apr/02 Maureen Burrell Maureen Burrell Terry Carter BEST IN SHOW
Norfolk Kennel & Obedience Club Apr/03 Myra Lewis Myra Lewis Freeman Perry GROUP 3RD
Norfolk Kennel & Obedience Club Apr/04 Terry Carter Terry Carter Charles Cyopik GROUP 1ST
Kent Kennel Klub                                 (Good Friday) Apr/09 Denys Janssen Denys Janssen Cesar Gutierrez BEST IN SHOW
Kent Kennel Klub Apr/10 Edna Gonzales Edna Gonzales Denys Janssen BEST IN SHOW
Kent Kennel Klub Apr/11 Cesar Gutierrez Cesar Gutierrez Edna Gonzales BEST IN SHOW
NCA NATIONAL SPECIALTY  (WI) Apr 24 MR EDD E. BIVIN B I S S
NOWDA SPECIALTY Apr/30 Richard Chashoudian B I S S
Lakehead Kennel Club Apr/30 Butch MacDonald Butch MacDonald James Reynolds GROUP 2ND
Lakehead Kennel Club May/01 Doug Gaudin Doug Gaudin Butch MacDonald BEST IN SHOW
Lakehead Kennel Club May/02 James Reynolds James Reynolds Richard Chashoudian BEST IN SHOW
Arnprior Kennel Club May/07 Don Fitzsimmons Don Fitzsimmons Denise Cornelssen BEST IN SHOW
Arnprior Kennel Club May/08 Edna Perks Edna Perks Edna Perks GROUP 1ST
Arnprior Kennel Club May/09 Denise Cornelssen Denise Cornelssen Don Fitzsimmons GROUP 1ST
Kitchener Waterloo Kennel Club May/22 Fred Peddie Heather Logan Bud Haverstock BEST IN SHOW
Kitchener Waterloo Kennel Club May/23 Heather Logan Bud Haverstock Ronald Krohne GROUP 1ST
Kitchener Waterloo Kennel Club May/24 Ronald Krohne Ronald Krohne Heather Logan GROUP 1ST
Aurora Kennel Club May/28 Skip Stanbridge Skip Stanbridge George MacMurray GROUP 1ST
Aurora Kennel Club May/29 George MacMurray George MacMurray Morley Thornton GROUP 2ND
Aurora Kennel Club May/30 Morley Thornton Morley Thornton Skip Stanbridge GROUP 4TH
NDCC NATIONAL SPECIALTY Jun 05 Allan Robins B I S S
St Francis Kennel Club (Brome) Jun/11 Virginia Lyne Virginia Lyne Max Magder BEST IN SHOW
St Francis Kennel Club (Brome) Jun/12 Fred Heal Fred Heal Virginia Lyne BEST IN SHOW
St Francis Kennel Club (Brome) Jun/13 Max Magder Max Magder Fred Heal BEST IN SHOW
Monarch Kennel Club Jun/18 Thora Brown Thora Brown Thora Brown GROUP 2ND
Monarch Kennel Club Jun/19 Dorothy Welsh Dorothy Welsh Dorothy Welsh GROUP 3RD
Hamilton Kennel Club Jun/25 Adriano Bosa Adriano Bosa Ramon Podesta BEST IN SHOW
Hamilton Kennel Club Jun/26 Ramon Podesta Ramon Podesta Adriano Bosa BEST IN SHOW
Bobcaygeon Kennel Club Jun/29 Phyllis Wolfish Phyllis Wolfish Dr Richard Meen GROUP 1ST
Bobcaygeon Kennel Club Jul/01 Tom Touzel Tom Touzel Eve Whitmore GROUP 4TH
Kawartha Kennel Club (Peterborough) Jul/02 Jan Buchanan Jan Buchanan Jan Buchanan GROUP 1ST
Kawartha Kennel Club (Peterborough) Jul/03 Robert Forsyth Robert Forsyth Jane Forsyth GROUP 1ST
Kawartha Kennel Club (Peterborough) Jul/04 Jane Forsyth Jane Forsyth Robert Forsyth BEST IN SHOW
Kawartha Kennel Club (Peterborough) Jul/05 Joan Bulger Joan Bulger Dave Patterson GROUP 1ST
Oxford County Kennel Club Jul/09 Robert Indeglia Bob Gilham Charles Trotter GROUP 4TH
Oxford County Kennel Club Jul/11 Clint Harris Charles Trotter Clint Harris GROUP 3RD
Woodstock & District Kennel Club Jul/12 Mel Beech Neil Graves Everett Mincey GROUP 1ST
Woodstock & District Kennel Club Jul/13 Everett Mincey Everett Mincey Mel Beech GROUP 1ST
KARS Jul/17 Helen Lee James Helen Lee James Helen Lee James BEST IN SHOW
KARS Jul/18 Richard Paquette Richard Paquette Wendy Paquette GROUP 1ST
Limestone Kennel Club Jul/23 Archie Warnock Archie Warnock Archie Warnock GROUP 3RD
Limestone Kennel Club Jul/24 Guy Jeavons Guy Jeavons Flora MacKenzie GROUP 2ND
Limestone Kennel Club Jul/25 Flora MacKenzie Flora MacKenzie R.W. Taylor GROUP 3RD
Barrie Kennel Club Aug/01 Donna Cole Donna Cole Harry Tast GROUP 1ST
Barrie Kennel Club Aug/02 Al Bennett Al Bennett Al Bennett GROUP 2ND
Trio Kennel Club Aug/06 Ed Wild Ed Wild Ed Wild BEST IN SHOW
Trio Kennel Club Aug/07 Dave McIntyre Dave McIntyre Sue Ellyn Remple GROUP 3RD
Trio Kennel Club Aug/08 Kim LeBlanc Sue Ellyn Remple Dave McIntyre GROUP 3RD
TIKO Aug/13 Neil Graves Neil Graves Doug Gaudin GROUP 1ST
TIKO Aug/14 Doug Gaudin Doug Gaudin Neil Graves GROUP 1ST
TIKO Aug/15 Don Emslie Don Emslie Don Emslie GROUP 1ST
Kilbride Kennel Club Aug/20 Peter Machen Peter Machen Peter Machen GROUP 2ND
Kilbride Kennel Club Aug/21 Dorothy Nickles Dorothy Nickles Dorothy Nickles GROUP 1ST
Kilbride Kennel Club Aug/22 Dr Nelson DeSoto Dr Nelson DeSoto Dr Nelson DeSoto GROUP 2ND
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association Aug/27 Francisco Chapa Francisco Chapa Richard Beauchamp GROUP 2ND
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association Aug/28 Richard Beauchamp Richard Beauchamp Francisco Chapa GROUP 2ND
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association Aug/30 Ronal Krohne Ronal Krohne Ronald Krohne GROUP 3RD
Essex Kennel Club Sep/03 Fran Minter Fran Minter Walter Pinsker BEST IN SHOW
Essex Kennel Club Sep/04 Nora Bagnall Walter Pinsker Fran Minter BEST IN SHOW
Essex Kennel Club Sep/05 Max Magder Max Magder Max Magder BEST IN SHOW
Essex Kennel Club Sep/06 Joe Pancel Joe Pancel Joe Pancel BEST IN SHOW
Oakville Kennel Club Sep/10 Sonny Tougas Sonny Tougas Sonny Tougas BEST IN SHOW
Oakville Kennel Club Sep/11 Dr Lee Reasin Dr Lee Reasin Dr Lee Reasin GROUP 1ST
Oakville Kennel Club Sep/12 Jim Reynolds Jim Reynolds Jim Reynolds GROUP 1ST
Ottawa Kennel Club Sep/17 Doreen Marsh Doreen Marsh Anna Wanner BEST IN SHOW
Ottawa Kennel Club Sep/18 Dorothy Welsh Anna Wanner Dorothy Welsh GROUP 1ST
Ottawa Kennel Club Sep/19 Ann Ingram Ann Ingram Doreen Marsh BEST IN SHOW
Burlington Kennel Club Sep/24 Martin Doherty Martin Doherty Richard Paquette GROUP 2ND
Burlington Kennel Club Sep/25 Richard Paquette Richard Paquette Martin Doherty GROUP 2ND
Scarborough Kennel Club Sep/26 Janet Lobb Janet Lobb Tom Nesbitt GROUP 3RD
Pine Ridge Kennel Club Oct/01 Dr. Michael Woods Dr. Michael Woods Virginia Lyne GROUP 1ST
Pine Ridge Kennel Club Oct/02 Carmen Kingston Carmen Kingston Dr. Michael Woods BEST IN SHOW
Pine Ridge Kennel Club Oct/03 Virginia Lyne Virginia Lyne Carmen Kingston BEST IN SHOW
Nipissing Kennel Club - Show #1 Oct/09 Archie Warnock Archie Warnock Bruce Owen GROUP 1ST
Nipissing Kennel Club - Show #2 Oct/09 Maida Puterman Maida Puterman Neil Graves GROUP 1ST
Nipissing Kennel Club - Show #3 Oct/10 Neil Graves Neil Graves Archie Warnock GROUP 1ST
Nipissing Kennel Club - Show #4 Oct/10 Bruce Owen Bruce Owen Maida Puterman GROUP 2ND
Nipissing Kennel Club - Show #5 Oct/11 Michael Lanctot Michael Lanctot Michael Lanctot GROUP 2ND
Nipissing Kennel Club - Show #6 Oct/11 Thora Brown Thora Brown Thora Brown GROUP 1ST

[1]
Summerford Qualifiers:
- Gilbert - Orangeville Kennel Club
- Kevin - Sarnia Kennel Club
- Heiristotle - Barrie; SD&G
- Magic - London

Panel Possibilities:
- Jacqueline Kubat
- Butch McDonald
- Ron Mahon