Show Date J U D G E S RESULTS
BREED GROUP BEST IN SHOW
Georgina Kennel Club (Keswick) Nov 09 Janet Lobb Janet Lobb Margaret Robertson BIS
Georgina Kennel Club (Keswick) Nov 10 Margaret Robertson Margaret Robertson Morley Thornton GROUP 1ST
Kent Kennel Klub (Chatham) Nov 17 Phyllis Wolfish Phyllis Wolfish Eve Whitmore GROUP 2ND
Kent Kennel Klub (Chatham) Nov 18 Eve Whitmore Eve Whitmore Phyllis Wolfish GROUP 2ND
Caledon Kennel Club (Mississauga) Dec 02 Larry Kereluke Larry Kereluke Larry Kereluke GROUP 3RD
Brantford & District Kennel Club Dec 07 James Frederiksen James Frederiksen James Frederiksen GROUP 2ND
Wildwood Kennel Club Feb 03 Norman Corbett Norman Corbett Archie Warnock GROUP 1ST
Ontario Breeders Feb 18 Grace Edwards Grace Edwards Grace Edwards BIS
Windsor Mar 16 Dave Eadie Dave Eadie Margaret Robertson GROUP 1ST
Windsor Mar 17 Eric Johannson Eric Johannson Eric Johannson GROUP 1ST
Coniston (Sudbury) Mar 29 Donald Palmer Donald Palmer Donald Palmer GROUP 2ND
Coniston (Sudbury) Mar 30 Judi Elford Judi Elford Jack Ireland GROUP 3RD
Coniston (Sudbury) Mar 31 Deborah Graffmann Deborah Graffmann Edward Wild BIS
Norfolk Kennel Club Apr 05 Isobel Voegeli Isobel Voegeli Robert Gilham GROUP 4TH
Norfolk Kennel Club Apr 06 Robert Gilham Robert Gilham Isobel Voegeli GROUP 1ST
Norfolk Kennel Club Apr 07 Peter Machen Peter Machen Peter Machen GROUP 4TH
Kent Kennel Klub - Chatham Apr 12 Dr. Suzanne Francis Dr. Suzanne Francis Skip Stanbridge GROUP 1ST
Kent Kennel Klub - Chatham Apr 14 Skip Stanbridge Skip Stanbridge Donald Wallace GROUP 2ND
Guelph & District Kennel Club - Fergus Apr 19 Dave Denis Dave Denis Merlin Vandekinder GROUP 1ST
Guelph & District Kennel Club - Fergus Apr 21 Oscar Valverde Calvo Oscar Valverde Calvo Morley Thornton GROUP 3RD
Victoria County Apr 27 Charles Hunt Charles Hunt Sonny Tougas GROUP 3RD
Canadian Guide Dogs - Nepean May 04 Dr. Francesco Chappa Dr. Francesco Chappa John Rowton GROUP 1ST
Canadian Guide Dogs - Nepean May 05 John Rowton John Rowton Dr. Francesco Chappa BIS
Forest City Kennel Club May 12 Deborah Graffmann Deborah Graffmann Harold Hutchison GROUP 1ST
NDCQ - REGIONAL SPECIALTY May 18 D E N N Y   K O D N E  R BISS
Hochelaga (Montreal) May 18 Maeda Puterman Denny Kodner Jim Reynolds GROUP 2ND
Hochelaga (Montreal) May 19 Carlos Navarro Carlos Navarro Carlos Navarro GROUP 4TH
Hochelaga (Montreal) May 20 Jim Reynolds Jim Reynolds Denny Kodner GROUP 3RD
Ottawa Kennel Club May 24 Russ Hasson Russ Hasson Audrey Peach GROUP 2ND
Ottawa Kennel Club May 25 Marion Mason Hodesson Marion Mason Hodesson Marion Mason Hodesson GROUP 2ND
Ottawa Kennel Club May 26 Peter Machen Peter Machen Charles Bett GROUP 3RD
Erie Shores Kennel Club Jun 07 Les Morrison Alan Bennett Walter Pinsker GROUP 3RD
Erie Shores Kennel Club Jun 08 Walter Pinsker Walter Pinsker J. L. Sheppard GROUP 2ND
Ontario County (Orono) Jun 14 Martin Doherty Martin Doherty Fred Peddie GROUP 2ND
Ontario County (Orono) Jun 16 Kristen Francis Fred Peddie John C Ross GROUP 1ST
Monarch Kennel Club (London) Jun 21 Richard Paquette Richard Paquette Sandra Lex GROUP 1ST
Monarch Kennel Club (London) Jun 22 Bill Taylor Bill Taylor Judy Doniere GROUP 3RD
Monarch Kennel Club (London) Jun 23 Judy Doniere Judy Doniere Bill Taylor GROUP 2ND
Rockton Kennel Club (Hamilton) Jun 28 Fred Heal Fred Heal Fred Heal BIS
Rockton Kennel Club (Hamilton) Jun 29 Jan Buchanan Jan Buchanan Max Magder GROUP 1ST
Bob Caygeon Kennel Club Jul 04 Mel Beech Mel Beech Joan Beech GROUP 1ST
Kawartha Kennel Club (Peterborough) Jul 06 Bob-John Ellieff Bob-John Ellieff Sheila Verhulst GROUP 3RD
Kawartha Kennel Club (Peterborough) Jul 07 Paul Odenkirchen Paul Odenkirchen Paul Odenkirchen GROUP 3RD
Kawartha Kennel Club (Peterborough) Jul 08 Sheila Verhulst Sheila Verhulst Bob-John Ellieff GROUP 4TH
Bluewater Kennel Club (Blyth) Jul 10 Paul Hudson Paul Hudson Ed Wild GROUP 3RD
Bluewater Kennel Club (Blyth) Jul 11 Ed Wild Ed Wild Fred Gordon GROUP 3RD
Oxford County Kennel Club (Woodstock) Jul 12 Kiki Kahn John Lusk Elaine Rigden GROUP 1ST
Oxford County Kennel Club (Woodstock) Jul 13 Pete Dawkins Diane Buckland John Lusk BIS
Kars Kennel Club (Kars) Jul 19 Margaret Robertson Margaret Robertson Sandy Gunn GROUP 1ST
Kars Kennel Club (Kars) Jul 20 Sandy Gunn Sandy Gunn Margaret Robertson GROUP 2ND
Kars Kennel Club (Kars) Jul 21 Jan Buchanan Jan Buchanan Jan Buchanan GROUP 3RD
Limestone City Kennel Club (Kingston) Jul 26 Al Bennett Robert Gilham Betty McHugh GROUP 1ST
Limestone City Kennel Club (Kingston) Jul 27 Betty McHugh Geraldine Taylor Geraldine Taylor GROUP 3RD
Barrie Kennel Club (Orillia) Aug 04 Tom Nesbitt Jean McErlane Jean McErlane GROUP 3RD
Barrie Kennel Club (Orillia) Aug 05 Butch MacDonald Butch MacDonald Butch MacDonald BIS
Trio Kennel Club (Bradford) Aug 10 Judi Elford Judi Elford Allan Pepper GROUP 4TH
Trio Kennel Club (Bradford) Aug 11 Cec Ringstrom Cec Ringstrom Jack Kearley GROUP 3RD
St Catharines Kennel Club Aug 16 J. Council Parker J. Council Parker J. Council Parker GROUP 4TH
St Catharines Kennel Club Aug 17 Everett Mincey Everett Mincey Dr. Tamas Jakkel GROUP 2ND
St Catharines Kennel Club Aug 18 Dr. Tamas Jakkel Dr. Tamas Jakkel Everett Mincey GROUP 1ST
Markham Kennel Club            (Indoors) Aug 23 Heather Logan Heather Logan Leslie Rogers BIS
Markham Kennel Club            (Indoors) Aug 24 Merlin Vandekinder Merlin Vandekinder Heather Logan BIS
Markham Kennel Club            (Indoors) Aug 25 Leslie Rogers Leslie Rogers Morley Thornton GROUP 1ST
Cornwall District Kennel Club Aug 30 Max Magder Max Magder Edna Joel GROUP 1ST
Cornwall District Kennel Club Aug 31 Enda Joel Edna Joel Jim Reynolds GROUP 3RD
Cornwall District Kennel Club Sep 01 Jack Ireland Jack Ireland Max Magder GROUP 4TH
Cornwall District Kennel Club Sep 02 Jim Reynolds Jim Reynolds Jack Ireland GROUP 1ST
Kilbride Kennel Club (Campbell) Sep 06 Andrena Brunotte Andrena Brunotte Andrena Brunotte BIS
Kilbride Kennel Club (Campbell) Sep 07 Jacquiline Quiros-Kubat Jacquiline Quiros-Kubat[1] Jacquiline Quiros-Kubat GROUP 1ST
Kilbride Kennel Club (Campbell) Sep 08 Carlos Renau Carlos Renau[2] Carlos Renau BIS
Oakville Kennel Club (Milton) Sep 15 Eve Whitmore Eve Whitmore Thora Brown GROUP 1ST
Nickle District Kennel Club (Coniston) Sep 19 Don Fitzsimmons Don Fitzsimmons Phyllis Wolfish GROUP 1ST
Nickle District Kennel Club (Coniston) Sep 20 Phyllis Wolfish Phyllis Wolfish Don Fitzsimmons GROUP 1ST
Sudbury Kennel Club (Coniston) Sep 21 Al Bennett Al Bennett Dr. Cesar Gutierrez Perez GROUP 3RD
Burlington Kennel Club (Burlington) Sep 28 Dr. Suzanne Francis Dr. Suzanne Francis Fred Dewsbury GROUP 1ST
Norwood Kennel Club (Norwood) Oct 04 Richard Lopaschuk Richard Lopaschuk Richard Lopaschuk GROUP 2ND
Norwood Kennel Club (Norwood) Oct 06 Avery Gaudin Charlie Francis Charlie Francis GROUP 2ND
Nipissing Kennel Club (Trout Creek) #1 Oct 12 Bob-John Ellieff Bob-John Ellieff Bob-John Ellieff GROUP 2ND
Nipissing Kennel Club (Trout Creek) #2 Oct 12 Richard Paquette Richard Paquette Wendy Paquette BIS
Nipissing Kennel Club (Trout Creek) #1 Oct 13 Guy Jeavons Guy Jeavons Guy Jeavons GROUP 3RD
Nipissing Kennel Club (Trout Creek) #2 Oct 13 Jack Ireland Jack Ireland Jack Ireland GROUP 2ND
London Canine Association (London) Oct 18 John Reeve-Newson John Reeve-Newson Shirley Limoges GROUP 1ST
London Canine Association (London) Oct 19 Shirley Limoges Shirley Limoges Joe C. Tacker GROUP 3RD
London Canine Association (London) Oct 20 Jan Buchanan Jan Buchanan John Reeve-Newson GROUP 3RD
Mouvement Canin Quebecois  Oct 25 Norman Corbett Norman Corbett Al Bennett GROUP 1ST
Mouvement Canin Quebecois  Oct 26 Al Bennett Al Bennett Norman Corbett BIS
Mouvement Canin Quebecois  Oct 27 Phylliss Wolfish Phylliss Wolfish Phylliss Wolfish BIS
Georgina Kennel Club Nov 09 Jeremy Browne Jeremy Browne Mel Downing GROUP 4TH
Ottawa Kennel Club - Ottawa Nov 15 Neil Graves Neil Graves Cheryl Meyers-Egerton GROUP 4TH
Ottawa Kennel Club - Ottawa Nov 16 Carlos Navarro Carlos Navarro Carlos Navarro GROUP 3RD
United Kennel Club (Montreal) Nov 29 Pat Miller Pat Miller Michelle Billings GROUP 3RD
United Kennel Club (Montreal) Dec 01 Anne Rogers Clark Anne Rogers Clark Anne Rogers Clark GROUP 2ND
Brantford Kennel Club Dec 06 Terry Carter Terry Carter Terry Carter GROUP 2ND
Brantford Kennel Club Dec 07 Leslie Belfit Leslie Belfit Merlin Vandekinder GROUP 4TH
Brantford Kennel Club Dec 08 Tim Doxtater Tim Doxtater Tom Burke GROUP 1ST
Credit Valley Kennel Club Dec 13 Skip Stanbridge  Skip Stanbridge  Ingeborg James
GROUP 3RD
Elgin County Kennel Club (London) Jan 18 Adrian Landarte Andrian Landarte Sonny Tougas GROUP 1ST
Elgin County Kennel Club (London) Jan 19 Sonny Tougas Sonny Tougas Andrian Landarte GROUP 1ST
Wildwood Kennel Club Feb 08 Pat Taylor Pat Taylor Chris Neilson GROUP 3RD
Wildwood Kennel Club Feb 09 W Thompson W Thompson W Thompson GROUP 3RD
Ontario Breeders Association Feb 16 Paul Odenkirchen Paul Odenkirchen Paul Odenkirchen GROUP 3RD
NCNC REGIONAL SPECIALTY, WI Mar 01 Dani Canino AOM
Orangeville Kennel Club Mar 08 Max Magder Max Magder Eve Whitmore GROUP 1ST
Orangeville Kennel Club Mar 09 Rosemary McKnight Rosemary McKnight Max Magder BIS
Windsor Mar 22 Mike MacBeth Mike MacBeth Mike MacBeth GROUP 2ND
Windsor Mar 23 Helen Furber Helen Furber Helen Furber GROUP 1ST
Sudbury Kennel Club Mar 27 Joan Beech Joan Beech Joan Beech GROUP 3RD
Sudbury Kennel Club Mar 28 Mel Beech Mel Beech Mel Beech GROUP 1ST
Nickel District Mar 29 Elaine Whitney Elaine Whitney Bob Whitney GROUP 1ST
Nickel District Mar 30 Joe Pancel Joe Pancel Joe Pancel GROUP 1ST
Kent Kennel Klub - Chatham Apr 11 Dr Francisco Chapa Dr Francisco Chapa Shirley Limoges GROUP 1ST
Kent Kennel Klub - Chatham Apr 12 Shirley Limoges Shirley Limoges Paula Heikkinen-Lehkonen GROUP 2ND

[1]
From: Argentina
[2]
From: Spain