SHOW DATE J U D G E S RESULTS
BREED GROUP BEST IN SHOW
Wildwood Kennel Club Feb/03 Cec Ringstrom Cec Ringstrom Cec Ringstrom GROUP 2ND
Wildwood Kennel Club Feb/04 Nancy Popovich Nancy Popovich Butch McDonald GROUP 1ST
Wildwood Kennel Club Feb/05 Lalah Casselman Lalah Casselman Nancy Popovich GROUP 2ND
Ontario Breeders Association Feb/18 Tom Alexander Tom Alexander Walter Pinsker  
Ontario Breeders Association Feb/19 Fred Dewsbury Fred Dewsbury Fred Dewsbury  
Ontario Breeders Association Feb/20 Doug Windsor Doug Windsor Doug Windsor  
           
Orangeville Kennel Club Mar/04 Tom Burke Tom Burke Fred Gordon   
Orangeville Kennel Club Mar/05 Bill Bryne Bill Bryne Jack Ireland  
           
Sudbury District Kennel Club Mar/23 Wendy Paquette Wendy Paquette Wendy Paquette  
Sudbury District Kennel Club Mar/23 Joe Pancel Richard Paquette Richard Paquette  
Sudbury District Kennel Club Mar/24 Dr. Michael Woods Dr. Michael Woods Dr. Michael Woods  
Nickel District Kennel Club Mar/25 Merlin Vandekinder Merlin Vandekinder Merlin Vandekinder  
Nickel District Kennel Club Mar/26 Bud Haverstock Bud Haverstock Bud Haverstock  
Windsor Kennel Club Mar/25 Cesar Gutierrez Perez Cesar Gutierrez Perez Clinton Harris  
Windsor Kennel Club Mar/26 Clinton Harris Clinton Harris Cesar Gutierrez Perez  
           
NCA NATIONAL - MARCH 27 TO APRIL 1ST          
           
           
Kent Kennel Klub         Denise Jansen Denise Jansen    
Kent Kennel Klub   Michael Forte Michael Forte    
Kent Kennel Klub   Pat Miller Pat Miller    
           
Guelph Kennel Club          
Guelph Kennel Club          
Guelph Kennel Club          
           
Victoria County Kennel Club          
Victoria County Kennel Club          
Victoria County Kennel Club          
           
Forest City Kennel Club          
Forest City Kennel Club          
Forest City Kennel Club          
           
Kitchener Waterloo Kennel Club May/20        
Kitchener Waterloo Kennel Club May/21        
Kitchener Waterloo Kennel Club May/22        
           
Monarch Kennel Club Jun/16        
Monarch Kennel Club Jun/17        
Monarch Kennel Club Jun/18        
           
Erie Shores Kennel Club          
Erie Shores Kennel Club          
Erie Shores Kennel Club          
Erie Shores Kennel Club          
           
Ontario County Kennel Club (Orono)          
Ontario County Kennel Club (Orono)          
Ontario County Kennel Club (Orono)          
           
Bobcaygeon Kennel Club Jun 27        
Bobcaygeon Kennel Club Jun 28        
Bobcaygeon Kennel Club Jun 29        
Kawartha Kennel Club Jun 30 Al Bennett      
Kawartha Kennel Club Jul 01        
Kawartha Kennel Club Jul 02        
Kawartha Kennel Club Jul 03        
Sarnia Kennel Club Jun 30        
Sarnia Kennel Club Jul 01        
Sarnia Kennel Club Jul 02        
Sarnia Kennel Club Jul 03        
           
           
           
           
           
           
Barrie Kennel Club          
Barrie Kennel Club          
Barrie Kennel Club          
           
Trio Kennel Club          
Trio Kennel Club          
Trio Kennel Club          
           
Kilbride Kennel Club          
Kilbride Kennel Club          
Kilbride Kennel Club          
           
St Catharine's Kennel Club          
St Catharine's Kennel Club          
St Catharine's Kennel Club          
           
Markham Kennel Club          
Markham Kennel Club          
Markham Kennel Club          
Markham Kennel Club          
Stormont Dundas & Glengarry          
Stormont Dundas & Glengarry          
Stormont Dundas & Glengarry          
Stormont Dundas & Glengarry          
           
Oakville Kennel Club   Jim Reynolds      
Oakville Kennel Club   Anne Rogers Clark      
Oakville Kennel Club   John Connolly      
           
Nickel District - Show #1          
Nickel District - Show #2          
Nickel District          
Sudbury Kennel Club          
Sudbury Kennel Club          
           
Burlington Kennel Club          
Burlington Kennel Club          
Scarborough Kennel Club          
           
Pine Ridge Kennel Club (Norwood)          
Pine Ridge Kennel Club (Norwood)          
Pine Ridge Kennel Club (Norwood)          
           
Wine Country (Welland)          
Wine Country (Welland)          
Wine Country (Welland)          
Wine Country (Welland)          
           
London Canine Association (London)          
London Canine Association (London)          
London Canine Association (London)          
           
Belleville Kennel Club          
Belleville Kennel Club          
Belleville Kennel Club          
           
Trillium Dog Fanciers          
Trillium Dog Fanciers          
Trillium Dog Fanciers          
Georgina Kennel Club          
Georgina Kennel Club          
Georgina Kennel Club          
           
Ottawa Kennel Club - Ottawa          
Ottawa Kennel Club - Ottawa          
Ottawa Kennel Club - Ottawa          
Kent Kennel Klub          
Kent Kennel Klub          
Kent Kennel Klub          
           
United Kennel Club (Montreal)          
United Kennel Club (Montreal)          
United Kennel Club (Montreal)          
Caledon Kennel Club          
Caledon Kennel Club          
Caledon Kennel Club          
           
Brantford Kennel Club          
Brantford Kennel Club          
Brantford Kennel Club          
           
           
Credit Valley Kennel Club          
Credit Valley Kennel Club          
Credit Valley Kennel Club          
           
Elora Gorge Kennel Club                   
Elora Gorge Kennel Club          
Elora Gorge Kennel Club          
           
           
Ontario Breeders Association Feb/17 Walter Pinsker Walter Pinsker Tom Alexander GROUP 2ND
Ontario Breeders Association Feb/18 Tom Alexander Tom Alexander Walter Pinsker GROUP 3RD
Orangeville Kennel Club Mar/03 Jack Ireland Jack Ireland Tom Burke GROUP 3RD
Orangeville Kennel Club Mar/05 Bill Bryne Bill Bryne Jack Ireland GROUP 2ND
Nickel District Kennel Club Mar/23 Richard Paquette Richard Paquette Richard Paquette GROUP 3RD
Nickel District Kennel Club Mar/23 Wendy Paquette Wendy Paquette Wendy Paquette GROUP 3RD
Nickel District Kennel Club Mar/26 Bud Haverstock Bud Haverstock Bud Haverstock GROUP 1ST
Nickel District Kennel Club Mar/26 Bud Haverstock Bud Haverstock Bud Haverstock RESERVE BIS
Champlain Kennel Club Apr/07 Shirley Limoges Shirley Limoges Heather Logan GROUP 1ST
Champlain Kennel Club Apr/08 Heather Logan Heather Logan Shirley Limoges BEST IN SHOW
Champlain Kennel Club Apr/09 Mel Beech Mel Beech Mel Beech GROUP 1ST
Kent Kennel Klub Apr/14 Denys Jansen Denys Jansen Michael Forte BEST IN SHOW
Kent Kennel Klub Apr/15 Michael Forte Michael Forte Pat Miller GROUP 1ST
Kent Kennel Klub Apr/16 Pat Miller Pat Miller Denys Jansen RESERVE BIS
Guelph Kennel Club Apr/21 Dr. Isidro Castro Dr. Isidro Castro Ricardo Torre-Simoes BEST IN SHOW
Guelph Kennel Club Apr/22 Ricardo Torre-Simoes Ricardo Torre-Simoes Robert Shreve BEST IN SHOW
Guelph Kennel Club Apr/23 Robert Shreve Robert Shreve Dr. Isidro Castro BEST IN SHOW
Rive-Sud (Iberville) Apr/28 Kim Leblanc Kim Leblanc Kim Leblanc GROUP 2ND
Rive-Sud (Iberville) Apr/29 David Ojalvo David Ojalvo Enrique Filippini BEST IN SHOW
Rive-Sud (Iberville) Apr/30 Enrique Filippini Enrique Filippini David Ojalvo GROUP 1ST
Seaway Kennel Club May/05 Betty McHugh Betty McHugh John Ross GROUP 1ST
Seaway Kennel Club May/06 John Ross John Ross Betty McHugh GROUP 4TH
Forest City Kennel Club May/12 Tim Doxtater Tim Doxtater Mike Macbeth GROUP 2ND
Forest City Kennel Club May/13 Donna Conod Donna Conod Tim Doxtater GROUP 2ND
Forest City Kennel Club May/14 Richard Lake Richard Lake Richard Lake GROUP 3RD
KW Kennel Club May/20 Ferelith Somerfield Ferelith Somerfield R.W. Taylor GROUP 2ND
KW Kennel Club May/21 Harold Hutchinson Harold Hutchinson Ferelith Somerfield GROUP 4TH
KW Kennel Club May/22 Paul Odenkirchen Paul Odenkirchen Paul Odenkirchen GROUP 1ST
Aurora Kennel Club May/27 Raphael Alcrudo Raphael Alcrudo Terry Carter GROUP 1ST
Ontario County Kennel Club Jun/11 Len Harfield Len Harfield Len Harfield GROUP 2ND
Monarch Kennel Club Jun/16 Maida Puterman Maida Puterman Phyllis Wolfish BEST IN SHOW
Monarch Kennel Club Jun/17 George Marquis George Marquis Edgar Bajona GROUP 2ND
Monarch Kennel Club Jun/18 Phyllis Wolfish Phyllis Wolfish Valerie Gervais GROUP 1ST
Hamilton Kennel Club Jun/22 Sandra Lex Sandra Lex Sandra Lex GROUP 3RD
Hamilton Kennel Club Jun/23 Jack Ireland Jack Ireland John Reeve-Newson GROUP 3RD
Hamilton Kennel Club Jun/24 John Reeve-Newson John Reeve-Newson Jack Ireland GROUP 3RD
Sarnia Kennel Club Jun/30 David Ojalvo David Ojalvo Enrique Filippini GROUP 1ST
Sarnia Kennel Club Jul/01 Olga Gagne Olga Gagne Skip Stanbridge GROUP 4TH
Sarnia Kennel Club Jul/02 Enrique Filippini Enrique Filippini David Ojalvo BEST IN SHOW
Sarnia Kennel Club Jul/03 Skip Stanbridge Skip Stanbridge Martin Doherty GROUP 1ST
Oxford Kennel Club Jul/07 Everett Dean Lorriane Boutwell Mildred Bryant GROUP 3RD
Oxford Kennel Club Jul/08 Jim White Don Duncan Dave Eadie GROUP 1ST
Oxford Kennel Club Jul/09 Lorriane Boutwell Dave Eadie Don Duncan GROUP 2ND
Kilbride Kennel Club Jul/14 Chris Neilson Chris Neilson Chris Neilson GROUP 4TH
Kilbride Kennel Club Jul/15 Marlene Mortera Marlene Mortera Masanori Fujimoto BEST IN SHOW
Kilbride Kennel Club Jul/16 Masanori Fujimoto Masanori Fujimoto Marlene Mortera GROUP 1ST
Kars Jul/21 Keke Khan Keke Khan Keke Khan GROUP 2ND
Kars Jul/22 Sue-Ellyn Rempel Sue-Ellyn Rempel Ricardo Salvano GROUP 1ST
Kars Jul/23 Ricardo Salvano Ricardo Salvano Sue-Ellyn Rempel BEST IN SHOW
Valley Kennel Club Jul/24 R.W. Taylor R.W. Taylor Eugene Foya BEST IN SHOW
Valley Kennel Club Jul/25 Eugene Foya Eugene Foya Susan Shrigley GROUP 2ND
Valley Kennel Club Jul/26 Susan Shrigley Susan Shrigley R.W. Taylor GROUP 2ND
Limestone Kennel Club Jul/30 Eve Whitmore Eve Whitmore Cesar Gutierrez Perez GROUP 1ST
Beauce, QC - Show #1 Aug/11 Michael Shoreman Michael Shoreman Michael Hill GROUP 1ST
Beauce, QC - Show #2 Aug/11 Jim Reynolds Jim Reynolds Virginia Lyne GROUP 1ST
Beauce, QC - Show #1 Aug/12 Virginia Lyne Virginia Lyne Michael Shoreman GROUP 1ST
Beauce, QC - Show #2 Aug/12 Michael Hill Michael Hill Jim Reynolds GROUP 1ST
St Catharine's Kennel Club Aug 18 Leslie Rogers Leslie Rogers Leslie Rogers GROUP 2ND
St Catharine's Kennel Club Aug 19 Mike Macbeth Mike Macbeth Greg Eva GROUP 1ST
St Catharine's Kennel Club Aug 20 Greg Eva Greg Eva Joe Walton GROUP 4TH
Markham Kennel Club Aug 24 Betty McHugh Betty McHugh Elaine Whitney GROUP 1ST
Markham Kennel Club Aug 26 Sonny Tougas Sonny Tougas Sonny Tougas BEST IN SHOW
Markham Kennel Club Aug 27 Donna Conod Donna Conod Allan Pepper GROUP 4TH
Essex County Sep 01 Edd Bivin Edd Bivin Edd Bivin BEST IN SHOW
Essex County Sep 02 Dr. Johan Becerra-Hernandez Dr. Johan Becerra-Hernandez Dr. Johan Becerra-Hernandez BEST IN SHOW
Essex County Sep 03 Norm Corbett Norm Corbett Norm Corbett GROUP 2ND
Essex County Sep 04 Gary Allan Gary Allan Gary Allan GROUP 2ND
Oakville Kennel Club Sep 08 Anne Rogers Clark Anne Rogers Clark Jim Reynolds GROUP 1ST
Oakville Kennel Club Sep 09 Jim Reynolds Jim Reynolds John Connolly GROUP 1ST
Oakville Kennel Club Sep 10 John Connolly John Connolly Anne Rogers Clark GROUP 2ND
Nickel District - Show #1 Sep 14 Fred Gordon Fred Gordon Tom Nesbitt GROUP 4TH
Nickel District - Show #2 Sep 14 Tom Nesbitt Tom Nesbitt Fred Gordon GROUP 1ST
Sudbury Kennel Club Sep 16 Edd Bivin Edd Bivin Edd Bivin BEST IN SHOW
Sudbury Kennel Club Sep 17 Honey Glendinning Honey Glendinning Honey Glendinning BEST IN SHOW
Pine Ridge Kennel Club Sep 29 Don Fitzsimmons Don Fitzsimmons Don Fitzsimmons GROUP 1ST
Pine Ridge Kennel Club Sep 30 Judi Elford Judi Elford Pat Fitzsimmons GROUP 3RD
Wine Country (Welland) Oct 06 Shirley Limoges Shirley Limoges Shirley Limoges GROUP 2ND
Wine Country (Welland) Oct 07 Arley Hussin Arley Hussin Arley Hussin RESERVE BIS
Wine Country (Welland) Oct 09 Nathalie Dunfee Nathalie Dunfee Nathalie Dunfee BEST IN SHOW
London Canine Association (London) Oct 14 Cheryl Myers-Egerton Cheryl Myers-Egerton Cheryl Myers-Egerton GROUP 2ND
London Canine Association (London) Oct 15 Fiberto Anreilla Fiberto Anreilla Edgar Bajona GROUP 4TH
Belleville Kennel Club Oct 22 Phyllis Wolfish Phyllis Wolfish Gerona MacCuaig GROUP 2ND
Ottawa Kennel Club - Ottawa Nov/18 Luiz Ribas Luiz Ribas Luiz Ribas BEST IN SHOW
Ottawa Kennel Club - Ottawa Nov/19 Anne Ingram Anne Ingram Anne Ingram GROUP 3RD
United Kennel Club Nov 25 R.W. Taylor R.W. Taylor Dr. Rene Etcherrai GROUP 1ST
United Kennel Club Nov/26 Barbara Heal Barbara Heal R.W. Taylor GROUP 3RD
Brantford Kennel Club Dec/01 Skip Stanbridge Skip Stanbridge Ole Nielsen GROUP 3RD
Brantford Kennel Club Dec/02 Dr. Gerrard Penta Dr. Gerrard Penta Ann Hennigan GROUP 3RD
Credit Valley Kennel Club Dec/08 Fred Heal Fred Heal Thora Brown GROUP 2ND
Credit Valley Kennel Club Dec/09 Barbara Heal Barbara Heal Sari Brewster Tietjen GROUP 3RD
Credit Valley Kennel Club Dec/10 Max Magder Thora Brown Fred Heal GROUP 2ND
Elora Gorge Kennel Club Dec/27 Carol Graham Carol Graham Carol Graham GROUP 2ND
Elora Gorge Kennel Club Dec/28 Teresa Gallo Teresa Gallo Teresa Gallo BEST IN SHOW
Elora Gorge Kennel Club Dec/29 Dr. Adlolfo Spector Dr. Adlolfo Spector Dr. Adlolfo Spector GROUP 1ST